Oyun çocuğun hayatında son derece önemli bir yer kaplayan bir deneyimdir. Oyun sayesinde çocuk çevresini tanır, yeni öğrenme yaşantıları deneyimler, olumsuz duygu ve çatışmalarını ifade eder ve hayatın zorluklarıyla başa çıkabilmenin adeta provasını yapar. Peki bizler anne baba ya da büyükler olarak çocukların oynadıkları oyunları ne kadar önemsiyoruz? Çocuğunuzla birlikte kaliteli vakit geçireceğiniz oyun önerilerimi paylaşmak istiyorum sizlerle. Yazının başlığını ”Çocuğunuzla Oynayabileceğiniz İyileştirici Oyunlar” olarak belirledim çünkü birlikte oynarken onları daha kolay anlayacak ve onlara ihtiyacı olanı daha rahat verme imkanına sahip olacaksınız…

 

 

1- Düşünce Bulutu Oyunu  

 

Amaç: Çocuğun duygularını ve duygularının altındaki düşüncelerini tanımasını sağlamak, olumsuz düşüncelerin yerine gerçekçi düşünceleri oluşturabilmek.

Materyaller:

* Renkli kuru boyalar

* A4 kağıt

Uygulanışı: Çocuğunuzun ve sizin rahat olabileceği bir masa ya da düz bir zemin üzerinde öncelikle hangi duyguların olduğunu çizmesini isteyin. Çocuğunuz isimlendirmede zorlanırsa siz yardımcı olun (Üzüntü hisseder miyiz? Mutluluk bir duygu mudur sence? Hadi mutlu bir yüz çizelim öyleyse… gibi). Her bir duygu ifadesini yansıtan bir yüzü çocuğa çizdirdikten sonra çocuğa yaşamında en sık hangi duyguyu hissettiğini sorun. Yaşamında en çok mutlu mu hissediyor? Üzgün mü? Kaygılı-korkmuş mu? kızgın mı hissediyor? Çocuğunuzun cevabına göre yüz ifadelerinin üzerine numaralar verin ve duyguları hissediş sıklığına göre derecelendirin (1= En sık hissettiğim ; 2= bazen hissettiğim; 3= nadiren hissettiğim….) . Çocuğunuzla birlikte hissettiği duyguları derecelendirirken aynı zamanda onun duygu dünyasına da adım atmış olursunuz.  Daha sonra çocuğunuzla birlikte ne gibi durumlarda onun mutlu, üzgün, kızgın, kaygılı olduğuyla ilgili liste yapın.

Düşünce Bulutu: Çocuğunuzdan onu kötü hissettiren (üzgün, kızgın, kaygılı, utanmış vs) belirgin bir durumu hatırlamasını isteyin. A4 kağıda bu durumu kuru kalemlerle çizmesini isteyin. Bu süreçte çocuğunuzla işbirliği kurabilir ve eğer isterse çizdiği resime siz de katkı sağlayabilirsiniz. Çocuk olumsuz hissettiği durumu çizdikten sonra ona duygularımız ve düşüncelerimiz arasında bağlantı olduğunu anlatın. Bunu anlatırken olabildiğince sade, anlaşılır ve çocuğun yaş düzeyine uygun sözcükler kullanın. Çizdiği resimde çocuğun kendisini göstererek ve adıyla hitap ederek : ”sence burada ne hissetmiş olabilirsin?” şeklinde duygusunu tanımlayıcı yönlendirmelerde bulunun. Çocuğunuz hissettiği duyguya eriştikten sonra: ”peki o anda öfkeliyken aklından hangi düşünceler geçmiş olabilir hadi bulmaya çalışalım sonra buraya, düşünce bulutuna bunları yazalım…”

 

Bu aşamada çocuk eğer aklına gelen düşüncelere ulaşamazsa uygun yönlendirmeler yaparak onunla birlikte keşfeder bir tutum takının. Örneğin: ”Ali burada çok öfkeli çünkü………………………………..”, ”Ali öfkeli çünkü arkadaşları onu oyuna almadı. Peki bunda onun için kötü olan şey ne olabilir? şeklinde yönlendirmeler çocuğun düşüncelerine ulaşmasını kolaylaştıracaktır.

 

Son aşamada çocukla birlikte olumsuz duygusunu ve bunun ardındaki düşüncelerini keşfettikten sonra olumsuz düşüncelerini esnetmeye çalışın. Bunu yaparken öğüt veren bir tavırdan ziyade çocuğa ekip ruhunu hissettirin ve birlikte keşfetmeye bulmaya teşvik edin. Örneğin: Peki o anda çok üzüldün çünkü arkadaşlarının seni sevmediği, seni dışladıkları gibi düşünceler aklına geldi. Hadi bu düşünceler doğru mu birlikte bakalım…”

 

Bu evrede çocuğunuzla birlikte a4 kağıdına olumsuz düşüncesini yazıp bunu sorgulayın

 

Arkadaşlarım beni sevmiyor çünkü………………..

:( beni dün oyunlarına almadılar

 

Arkadaşlarım beni seviyor ve dışlamıyor çünkü……………..

:) yakın arkadaşlarım var ….

:) futbol maçlarında herkes beni kendi takımında görmek istiyor…

:) Yakın arkadaşım beni oyun oynamak için haftasonu evine çağırdı…

 

Bunları yazdıktan sonra çocukla birlikte olumsuz düşüncesini yeniden değerlendirin ve çizdiği kağıt üzerinde olumsuz duygusunda değişim olup olmadığını sorgulayın.

 

Klinik Psikolog Onur ARSEL