Antalya’da hizmet veren Gelişim Psikiyatri & Psikoterapi merkezi olarak ruhsal sorunların tedavisinde psikiyatri ve psikoloji alanlarının birlikteliğinin önemini bilerek etik, kaliteli ve kapsamlı bir hizmet sunuyoruz. Antalya hızla gelişmekte olan bir şehir olarak nüfusu gün geçtikçe artmakta ve ruh sağlığı alanında psikiyatrist ve psikologlara olan talebin arttığı görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında, ihtiyacı karşılayacak kaliteli, bilimsel hizmet sunulmasının önemi kaçınılmazdır. Bu alanda duyulan ihtiyaç sadece Antalya merkezle sınırlı kalmayıp Finike, Kumluca, Demre, Serik, Kaş, Fethiye, Isparta, Burdur, Alanya gibi bu tarz hizmetlere erişmekte sorun yaşayan çevre ilçe ve illerden de arayışları doğurmaktadır.

 

Ruh Sağlığı Beden Sağlığınız Kadar Önemli!

 

Psikiyatrik ya da psikolojik destek almanın gizlendiği, utanıldığı hatta yaftalandığı geçmiş dönemlere oranla toplumumuzda her kesimden insanın destek alma konusunda tutumlarının ılımlı hale geldiğini görmek oldukça sevindirici. Günümüzde artık bir çok insan kendisi, yakını ya da çocuğu için psikolojik destek almakta ve yadsınamayacak düzeyde fayda görmektedir. Nasıl ki bedensel rahatsızlıklar bizim yaşam kalitemizi azaltıyorsa psikolojik zorlanmalar da aynı şekilde hayattan aldığımız doyumu ciddi ölçüde azaltıp sosyal yaşam, iş, eğitim, aile gibi alanlarda işlevselliğimizi etkilemektedir. Beden ve ruh sağlığı bir bütündür ve ruh sağlığımız biyolojik, toplumsal, çevresel ve psikolojik faktörlerde etkilenebilir.

 

Kimlerden Destek Almalıyız?

 

Psikiyatri Uzmanı:

Ruhsal rahatsızlıkların tanı ve tedavisinde öncelikle düşünülmesi gereken seçenek bir psikiyatri uzmanıdır. Biyolojik faktörlerin de ruh sağlığında oynadığı rol göz önüne alındığında ayırıcı tanıya gitme ve tedaviyi planlama anlamında oldukça önemlidir. 6 senelik tıp fakültesi eğitimi üzerine ruh sağlığı ve hastalıkları alanında uzmanlığını alan psikiyatristler tanı ve özellikle ilaç tedavisi açısından tek yetki sahibi ruh sağlığı profesyonelleridir.

 

Klinik Psikolog: 

4 senelik psikoloji yüksek lisans programı bitirdikten sonra klinik psikoloji alanında yüksek lisans ve/veya doktora yapmış kişilere klinik psikolog denir. Ruh sağlığı alanında çalışan psikologların Klinik psikolojide uzmanlığını almış olması önemlidir çünkü aldıkları eğitim doğrultusunda psikiyatrik sorunların nedenleri, çocuk, ergen, yetişkin ve yaşlılarda psikolojik testlerin uygulanması, kişilik kuramları, çocuk, ergen ve yetişkinlerde psikoterapi teknikleri gibi pek çok alanda bilgi ve deneyim sahibi olmaktadırlar. Ruhsal sorunların tedavi edildiği merkezlerde psikiyatri ve klinik psikolojinin birlikteliği kaçınılmazdır. Bununla birlikte klinik psikolog tanı koyma ya da ilaç yazma yetkisine sahip değildir. Aldığı eğitim doğrultusunda psikiyatriyle iş birliği halinde psikolojik değerlendirme yapmak ve psikoterapi süreçlerini götürmek en önemli görevleri arasındadır. Klinik psikolog olmanın yanı sıra sadece 4 senelik psikoloji lisans programını bitirmiş ancak bu alanda gerekli eğitimleri almış kişiler de güncel pratikte terapi ve psikolojik değerlendirme yapabilmektedir.

 

Ruhsal Sorunların Tedavisinde Yaşam Koçları, Kişisel Gelişim Uzmanlarına Gidilebilir mi?

Bunun cevabı kesinlikle hayırdır çünkü psikiyatri ya da psikoloji eğitimi almamış bambaşka alanlarda eğitim görmüş kişilerin ruhsal rahatsızlıkları değerlendirme ve tedavi etmek gibi yetkisi ve bilgisi yoktur. Çoğu durumda yüzeysel ve hatta hatalı yaklaşımlarla başvuruda bulunan kişilerin semptomlarını daha kötü hale getirebilecek yaklaşımlar gözlemlemekteyiz.

 

Uzman Klinik Psikolog Onur ARSEL